YKS (LYS) Edebiyat Çıkmış Sorulara Göre Konu Analizi – 2018

| 3 Ekim 2017

Sevgili öğrenciler,
Hayatınızın dönüm noktalarından biri olan YKS’de sizlere bir nebze de olsa yardımcı olması için hazırlanan bu kitapçık 2006 yılından 2017 yılına kadar çıkan sorular analiz edilerek hazırlanmıştır. Bu çalışmada amaç, sizlerin sayfalarca bilgi arasında boğulmadan ihtiyaç duyacağınız temel bilgileri öz bir biçimde edinmenizdir.
Kitapçığın hazırlanmasına Mehmet Zeki MARSAK’ın daha önceden hazırladığı benzer kaynak vesile oldu. Bu kaynağın güncellenmesi ve geçen süre içerisinde yeni konuların eklenmesi şeklinde düşünülen çalışma, planlandığı şekilde tamamlanmıştır.
Çalışmada, zengin edebiyat tarihimizde yer edinmiş ve sınavlarda soru olarak gelmiş sanatçılar ve dönemleri yer almaktadır. Kitapçığı hazırlarken, sınavlarda soru olarak gelmemiş ayrıntılarla kafanızı karıştırmamaya azami gayret gösterdik. Şu unutulmamalıdır ki burada yer almayan konulardan soru gelmez diye iddialı söylem içinde de değiliz. Bu çalışma daha önceki sınavlarda sorulan sorular hakkında aydınlatıcı bir yardımcı kaynak olacaktır.
YKS’de sadece doğru cevapların değil, yanlış cevapların da gelecek yıllarda çıkacak sorular için bir önem taşıdığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple konuların yanına doğru veya yanlış şık olarak geldiğini belirten uyarılarda bulunulmuştur. Bu çalışmada bazı önemli konu başlıklarıyla beraber, tarih ve ‘’C’’, ‘’Ş’’ harflerine yer verilmiştir. Verilen tarih; o konu, sanatçı veya eserin kaç yılında sınavda yer aldığını belirtir. “C” ibaresi; belirtilen tarihte o başlığın doğru cevap olarak geldiğine; “Ş” ibaresi ise belirtilen tarihte o başlığın yanlış cevap olarak geldiğine işaret eder. Örneğin: “Biyografi (Yaşam öyküsü): (2006 Ş, 2007 Ş, 2016 C)” şeklinde bir ibare gördüğünüzde, biyografi konusunun 2006 ve 2007 yıllarında sorulan sorularda ‘cevap dışında herhangi bir şık’, 2016’da sorulan soruda ise ‘doğru cevap şıkkı’ olarak yer aldığının göstergesidir. Bu sebeple sizlerin de YKS’ye hazırlanırken konu başlıklarının yanında yer verilen ifadelere dikkat etmeniz çalışmalarınızın isabetli olmasını sağlayacaktır.
Hiçbir eser tamamlanmış değildir. Bizim de bu çalışmanın tamamlanmış, mükemmel bir çalışma olduğu şeklinde herhangi bir düşüncemiz yoktur. Tek gayemiz YKS’ye hazırlanan, geleceğimizin mimarı olacak gençlere bir nebze de olsa yardımcı olmaktır.
Ortaya çıkan bu çalışmanın YKS’ye çalışma aşamasında yararlı olması ümidiyle başarılar dileriz.

Hüseyin UYSAL

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

GÜNCELLENMEKTEDİR

 

Paylaş


YKS (LYS) Edebiyat Çıkmış Sorulara Göre Konu Analizi – 2018 hakkında 3 yorum;

  1. Aykut

    Ne zaman yayınlanacak acaba 2 ay kaldı biran önce bekliyoruz güncellenmenin sonuçlanmasını

    Yanıt
  2. hifa aydın

    Hocam güncellenmektedir yazısı var. sınava da 2 ay kaldı yayınlama imkanınız var mı?

    Yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir