Narrative Nods: Android için Ücretsiz Yazma Uygulaması

Narrative Nods: Android için Ücretsiz Yazma Uygulaması 1Narrative Nods, android için ücretsiz bir yazma uygulaması, yazarların anlatı gelişimine yardımcı oluyor. Yazarın, eserin karakterleri, yapısı, anlatı kararları vb. hakkında bilgi sahibi olması için çalışır ve daha sonra olası sapma noktalarını (“devam yollarını”) hesaplar ve sorunlu alanları ve diğer ipuçlarını içeren bir rapor sunar.

Narrative Nods: Kurgu Yazarları İçin Bir Grafik Geliştirme Aracı

Kurgu yazmaya başlama noktasında ipuçlarının çoğunu, Narrative Nods buluyor. Narrative Nods, karakter dinamiklerini, hikâyenin hedefini ve anlatı yolculuklarını değerlendirir ve anlatının mantıklı bir sonuca yol ulaşıp ulaşmayacağını hesaplar. Daha ayrıntılı olarak, genellikle romanların sona erdiği ana anlatılardan hangisine benzer olduğunu hesaplar.

Her sekme, teoriyle ilgili bilgilerin yanı sıra talimatlar içeren çok ayrıntılı bir yardım sayfası içeriyor. Anlatı kuramı hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile, uygulamayı sorunsuz bir şekilde kullanabileceğinizi vaat ediyor.

Oluşturulan rapor ayrıca, karakterlerin ve anlatı tutarsızlıklarının, olayların nasıl geliştirileceğine dair ipuçları içeren gözlemler içermektedir. Ayrıca raporu dışa aktarabilir/kaydedebilirsiniz. Narrative Nods basit bir .html dosyası olarak kaydeder; bu da metnin pratik olarak herhangi bir cihazda okunmasını kolaylaştırır. Ayrıca kullanmak üzere beş farklı veri seti kaydedebilirsiniz. Bu şekilde, bilgiyi yeniden yazmanıza gerek kalmadan farklı romanlarda (veya farklı sürümlerde) çalışabilirsiniz.

Türünün diğer programlarının aksine, Anlatı Nods ücretsiz bir yazı uygulaması. Geçerli sürüm, reklam içeriyor, ancak bir özellik sürümü, düşük bir ücret karşılığında bunları kaldırma seçeneğini içeriyor.

Narrative Nods’un Tükçesi Olur Mu? Olursa yazarlar ne düşünür?

Başka dillerle üretilmiş bilginin Türkçesinin olması mümkündür. Bunun için uygulamanın algoritmesinin çözümlenmesi ve Türk romanlarının genel özelliklerini bu program algoritmasına monte edilmesi gerekmektedir. Çünkü dillerin cümle yapıları farklı olduğu gibi bu dilleri kullanan insanların düşünce yapıları da birbirlerinden farklıdır. Ayrıca sosyo-ekonomik şartların yani zihniyetin de işin içinde çok önemli yer tuttuğu var sayılırsa Türk düşünce evreninin de bu sisteme entegre edilmesi şarttır.

Romanlar kurmaca metinler olduğundan en önemli pay yazarın hayal dünyasının genişliği ile nispet edilmektedir. Bu sebeple programın baştan sona bütün roman yapısını tek başına kurgulayamayacağı aşikardır ancak yazı atölyelerinde bu işe yeni başlayan insanlar için verimli bir enstrüman olacağı da aşikardır. Diğer bir ifadeyle yürümeye heveslenen çocuğun elinden tutmak gibi düşünebiliriz.

Google Play’de Narrative Nods’a buradan ulaşabilirsiniz .

 

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle