Okullarda LCD Pano Dönemi ve Uygulama Tavsiyesi

| 10 Ekim 2017

Değişen zaman insanları ve kurumları da değişmeye zorlarken buna karşı gelmek neredeyse imkansız. Ama teknolojik ürünler çoğu zaman insanların işleri kolaylaştırırken kaliteli yaşamında kapısını açmakta.

Bu yazımızda eğitim kurumlarındaki panolardan ve bu panolardaki değişimden bahsedeceğiz.

Geçmiş dönemde okul girişlerinde üzerinde kat isimlerinin yazılı olduğu bir pano bulunur ve öğretmen isimleri bunun üzerine dizilirdi. Yine aynı panoda ders programları çarşaf liste şeklinde asılırdı. Yazılım faaliyetlerinin çeşitlenmesi ve LCD ürünlerin fiyatlarının düşmesiyle artık okullarda eski tip panolar yerini bu ürünlere bıraktı.
Digital pano yazılımları ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde bulunabilmekte. Ücretli panoların fiyatı ise 250 TL ile 1500 TL arasında değişmekte olup okul içine yerleştirilecek monitör sayısına göre farklılık gösterebilmektedir.
Devlet okullarında bunun için ayrı bir bütçe yer almadığı için kullanılabilir ücretsiz bir yazılım olan LCD PANO uygulamasını kullanmak akıllıca bir yöntem olacaktır. Bilişim Öğretmeni Mustafa Burak KALKAN tarafından tasarlanan uygulamayı google eklentisi şeklinde kurabiliyorsunuz.
Uygulamayı kurduktan sonra ayarlar menüsünden “diğer araçlar/uzantılar” yolunu izleyerek kısayol oluşturmanızda fayda var.
Oluşturduğumuz kısayol tuşuna basarak programa girip;
1- Okul adını
2- Ders giriş çıkış saatlerini
3- Ders programını
4- Nöbetçi listesini elinizle giriyorsunuz.

Uygulama Ana Ekranı

Ayarlar Menüsü

Yine aynı ekranda hava durumu için API yanı bulunduğunuz yerin konumu belirten koddan eklememiz gerekmektedir. Bunun için Wunderground sitesine girip üye olup daha sonra açılan sayfada API oluştur tuşuna basmanız gerekmektedir.

Masaüstüne boş bir klasör oluşturup “Slayt resimlerini seç/değiştir” butonunda bu klasörü seçerek klasörün içine atacağınız fotoğrafları LCD panonun ortasında slayt şeklinde gösterebilirsiniz.

Tasarım standart şekilde gelmektedir. Şayet logo ve renklerde düzenleme yapmak isterseniz ilginiz ve bilginiz doğrultusunda

“C:\Users(kullanıcıadı)\AppData\Local\Google\Chrome\UserData\Profile2\Extensions\jmbnbfgmabmaklmallbnobpbghdnghhd\2.3.4_0\img klasöründen uygulamaya erişerek gerek gördüğünüz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Paylaş


Okullarda LCD Pano Dönemi ve Uygulama Tavsiyesi hakkında 6 yorum;

  1. Admin

   Chrome eklentisi olduğundan sadece kurulu bilgisayardan yayın yapılıyor. Bu sebeple internet üzerinden diğer kişilerin erişmesi mümkün değil bu sayede yasal yoldan hiçbir problem yoktur. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

   Yanıt
 1. özden

  Okulumuz digital panosunda kullanmaya başladık çok kullanışlı bir eklenti teşekkür ederim.Bir sorum olacak panoda ki nöbetçi personel yazısını nasıl değiştirebilirim yardımcı olur musunuz?

  Yanıt
  1. Hüseyin UYSAL

   Windows’un hangi sürümünü kullanıyorsunuz?
   Windows 7 ve altı sürümlerde “C:\Users(kullanıcıadı)\AppData\Local\Google\Chrome\UserData\Profile2\Extensions\jmbnbfgmabmaklmallbnobpbghdnghhd\2.3.4_0\ yolunu izleyerek düzenleme yapabilirsiniz.

   Yanıt
 2. özden

  windows 10 kullanıyoruz.Söylediğiniz yolu takip ederek bir şeyler yaptım ama personeli silip öğretmen yazamadım öğr. yazabildim teşekkürler.

  Yanıt
  1. Hüseyin UYSAL

   Galiba yazi büyüklüğü ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz. Düzeltme yaptığınız dosyada yazının boyutunu küçülürseniz sığabilecegini düşünüyorum.

   Yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir