2030 Yılına Kadar Mobil Uygulamaların Geleceği

2025 yılına kadar mobil uygulama sektörü 5,9 milyar mobil abonesi ile beklenen dünya nüfusunun % 71’ini kapsayacak.

Akıllı telefon kullanıcısı, cihaza ortalama 35 mobil uygulama yüklemektedir. Bununla birlikte, birçoğu ilk kullanımdan sonra pek kullanılmamaktadır. Bu genellikle düşük performans veya işlevsel olmamakla ilişkilidir.

Peki, önümüzdeki on yıl içinde mobil pazara ne olacak? Yapay zekanın, kullanıcıların ihtiyaçları ile nasıl geliştiğini göreceğiz. Bu, kullanıcıyı mobil cihazına yaklaştıracaktır.

Akışsal içeriği ve ses yönlendirmesi olan uygulamaların beklentileri nelerdir?

5G teknolojisi ile mobil cihazların video içeriğini aktarma ve indirme yeteneği hızla büyüyecek. Bu, sosyal ağlar sayesinde içeriğin gelişimi ile kolaylaştıracaktır.

Siri ve Google Asistan zaten epey yol aldıklarından, yakın gelecekte ses yönlendirmesinin yaygın olarak arttığını göreceğiz. Bu, hem bilgi uygulamaları hem de pazarlamacılar için müşterileriyle daha yakın iletişim için daha fazla fırsat açacaktır.

Mobil Uygulamala nereye gidiyor?

Uygulamaların geleceği üç ana bloğa ayrılabilir.

• Hız ve verimlilik: Mobil uygulama ortamı, mobil ağdan daha hızlıdır. Bu hız, kullanıcıların içeriğe hızlı bir şekilde erişmesini sağlar ve bu da zaman içinde belirli bir ihtiyacı karşılama şansını artırır. Z kuşağı adını verdiğimiz nesil kullanıcılarının % 62’si, ticarette ürün araştırmasında yüksek derecede kişiselleştirilmesi ve işlemin hızı nedeniyle uygulama yoluyla ürün satın almayı ve ürünleri görüntülemeyi tercih ediyor.

• Hassasiyet ve kârlılık: Uygulamalar, coğrafi konum ışığında daha isabetli seçenekler sunmayı ve sesli arama gibi teknolojilerle ürüne ulaşmayı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Uygulamalar bir tür ihtiyaç tablosu oluşturur yani kullanıcının aramasına ek olarak hobiler hakkında bilgi verirler. Bu durumu izleyen markalar için bu kadar doğru veriler taşıyan bilgi kaynaklarının % 72’sinin, satışlarda % 50’den fazla bir artış kaydettiği bilinmektedir.

• Güvenilir erişim: Kullanıcılar, önemli ve alakalı içerik alma umuduyla cihazlarına mobil uygulamalar yükler. Daha alakalı içerik elde ettiği kanıtlanan kullanıcılar, kişisel verilerini açıklamaya hazırdır. Bu sebeple mobil uygulamalarinin başlıca kaygısı bu güvenirlik duygusunu inşa etmektir.

Kullanıcı Yönlendirmesi

Yukarıda belirtildiği gibi, bir akıllı telefondaki ortalama yüklü mobil uygulama sayısı 35’tir, ancak bunlardan sadece 5’i en sık kullanılır. Bazıları bunun endüstrinin gelişmesinin önünde bir engel olduğunu söyleyebilir. Ancak, uygulama gelirleri hızla artıyor ve gelecekte de artması bekleniyor.

Hızla gelişen dijital pazara ayak uydurmak için , mobil geliştiriciler, bir uygulama oluşturma aşamasında bile, tüketici gereksinimlerine daha fazla odaklandıklarından ve onların mevcut beklentilerini dikkate alarak, bunları daraltmayı umduklarından emin olmalıdır. Kullanıcılar artık konumlarına ve isteklerine göre sonsuz secenek arasından daha fazla kişiselleştirme beklemektedir.

Uygulamalar, veri aktarım teknolojileri ve hizmetlerinin akıllı entegrasyonu sayesinde bu özelliklerin gerçekleştirilmesi için en uygun yöntemdir.

Yaşanılan yere dayalı hizmet hızla büyüyen bir alandır. Hedeflerimizi, hobilerimizi ve ana düşüncemizi tanımlayan pazarlamacılar, bizim için uygun teklifleri ustaca seçerler.

Mobil ödeme teknolojisi de hızla büyüyor ve bu da çeşitli işlemleri “hareket halindeyken” hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Kullanıcılar bir uygulama oluşturmaya nasıl yardımcı olur?

Kullanıcı algısı, geliştiricilerin elinde en güçlü araçlardan biridir. Kullanıcılardan elde edilen çok miktarda bilgi (konum, ilgi alanları, alışkanlıklar, vb.) Onlarla ortak bir dilde hızlı bir şekilde içerik bulmaya yardımcı olur. Bu sayede günümüzde kullanıcılar, kendi ihtiyaçları doğrultusunda mobil uygulamalar pazarını kendileri oluşturmaktadır.

Lokasyonda mobil uygulama mı duyarlı web mi?

Bu, birçok şirketin bir uygulama oluşturmayı düşünürken sorduğu büyük sorudur. Yalnızca mobil cihazlar için tasarlanmış bir uygulama mı oluşturuyorsunuz ya da herhangi bir cihaza (duyarlı web) uygun bir tasarım mı düşünüyorsunuz? Genel öneri her ikisine de sahip olmaktır. Ancak girişimci yeterli maddi kaynaklara sahip değilse, tavsiye olarak ziyaretçiler çoğu zaman duyarlı web tasarımı kullandıkları unutulmamalıdır. Sahip olduğunuz kullanıcılar sürekli bu uygulamayı kullanacaksa en iyi seçenek her zaman yerel bir uygulamayı düşünmektir.

Başarılı bir uygulamanın sırrı nedir?

Veri bolluğu ve Uygulama Programlama Arayüzü (API) ‘dir. Arta kalan, insanların dikkatidir ve bu dikkati çekmek için büyük bir rekabet vardır. Kullanıcıların mobil cihazlarında şu ana kadar az uygulama var. Gelecekte kullanıcıların aktif olarak kullanacakları uygulamaların sayısının artacağı öngörülmektedir. Bunun yanında bugün, bu tür yazılımlar bolca var. Bu nedenle, şu anki büyük zorluk, uygulamanın proaktif olması ve kullanıcısına yalnızca ilgili verileri bildirmesidir. İşin sırrı, insanların aradıklarını keşfetmekten, uygulama üzerinden birkaç ilgili bildirimde bulunmaktan geçmektedir.

Uygulamalar kullanıcı davranışını nasıl etkileyebilir?

Her zaman bir mobil cihaz dünyasında yaşamış bir nesil, harika etkileşimli uygulamalar beklemektedir. Onlar hem hızlı olsun hem de doğru sonuçlar bulsun istemektedir. Bunun koşulsuz ve isabetli sağlanması halinde ise kullanıcılar daha fazla uygulamaya ihtiyaç duyacaktır.

Sonuç olarak, sayılar

Öngörücü istatistiklere göre 2022 yılına kadar mobil ekosistemin cirosu, dünya GSYİH’nin % 5’ine ulaşarak 4.6 trilyon doları bulacaktır. 2025 yılına kadar mobil hizmetleri 5,9 milyar mobil abone veya dünyanın beklenen nüfusunun % 71’i tarafından kullanılacak.

Fikirleriniz için bir mobil uygulama geliştirmeniz önemlidir. Mobil uygulamanızın fikrinizin ihtiyacına göre nasıl özelleştirilebileceğini tartışmak için en iyi uygulama geliştirme şirketleriyle görüşmelisiniz. Kendiniz için bir uygulama oluşturmadan ne kadar fazla zaman harcarsanız, kaybettiğiniz potansiyel kullanıcılar o kadar fazla olur.

Görüşleriniz Önemlidir