Otomatik Test Hazırlama Yöntemi

Otomatik Test Hazırlama Yöntemi 1Teknolojinin ilerlediği ve buna paralel onlara eğitim-öğretim faaliyetleri ile ilişkisinin her geçen gün arttığı bu dönemde, bildik öğretmen tutumlarında dönüşüm yaşanmaktadır. Bu değişimin en büyük neticesi hem zaman kazancı hem de uygulama kolaylığı olarak hayatımıza yansımaktadır.

Test kitaplarından makas ve yapışkan yardımıyla kesilerek ve yapıştırılarak oluşturulan karma testler artık dijital ortamlara yansımış aynı işlevi daha zahmetsiz ve kullanışlı şekilde kullanılabilmesinin önünü açmıştır.

Testhazırla.net isimli site yukarıda bahsedilen işleve uygun olarak tasarlanmış ve getirdiği görsel güzellik ve farklı işlevleri sayesinde öğretmenlerin işleri hayli kolaylaştırmıştır.

Site üyelik sistemiyle çalışmakta olup üye olunduğunda kısıtlama olmaksızın tüm işlevleri, reklamsız kullanılabilecek şekilde oluşturulmuştur.

Bu siteyi kullanabilmek için ilk etapta sınavda veya denemede kullanacağımız soruları ayrı ayrı fotoğraf şeklinde kaydediyoruz. Bu aşamada YandexDisk uygulamasının bilgisayara yüklü olması işleri hayli kolaylaştırmaktadır. Bu uygulamayı yüklediğimizde “Prt Sc” tuşuna bastığımızda bir işaretleme butonu belirip soruyu istediğimiz yerden işaretliyoruz ve işaretlediğimiz yeri belirlediğimiz klasöre tek tuşla kaydediyoruz.

Otomatik Test Hazırlama Yöntemi 2testhazirla.net sitesine girerek sol menüden yapacağımız sınavın cinsini ve ders adı, okul adı, öğretmen adı, grup oluşturup oluşturmayacağımızı belirliyoruz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra testhazirla.net sitesine girerek ister soru seçin butonuna tıklayarak isterse klasörde biriktirdiğimiz soruları hepsini tutup sürükleyerek soru yerleştirme alanına atıyoruz.

Sorular yüklendikten sonra altlarında 4 veya 5 şık belirecektir. O sorunun doğru cevabı hangisiyse ilgili bölüme işaretlenmesi cevap anahtarının otomatik hazırlanması noktasında kolaylık sağlayacaktır.

 

Otomatik Test Hazırlama Yöntemi 3Sorunun sol üst kısmına fare ile yaklaşıldığında başka soruyla Gruplandır butonuna tıklandığında birden fazla soruyu ortak metne bağlama imkânı sağlamaktadır. Ayrıca sorunun sağ üst köşesinde büyüteç işaretine tıklayarak soruyu yaklaştırabilirsiniz. Silmek istediğiniz soruyu büyüteç işaretinin sağındaki x işaretine tıklayarak silmeniz mümkün.

Aynı sorularla birden fazla grup oluşturmak isterseniz “grup” sekmesinden 2/4 grup seçeneklerinden birini seçerek 2 veya 4 farklı grup kombinasyonunu kullanmanız mümkündür.

Sol menünün altında optik form ekle sekmesinden testin sonu ZipGrade uygulamasının optik formunun eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada kaç şıklı optik form istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.  Siteye yüklediğiniz soru sayısına uygun formu testin sonuna ekleyecektir.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra “Kağıdı Hazırla” butonuna tıklayarak test kağıtlarını ve cevap anahtarını bilgisayarına indirebilir ayrıca mail adresinize yönlendirebilirsiniz.

ZipGrade Kullanımı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle