Zipgrade Uygulaması Kullanımı

ZİPGRADE UYGULAMASI KULLANIMI – OPTİK OKUMA

Gelişen teknolojinin yansımaları eğitimde de hayli görülmektedir. Bu yansımalardan biri olan optik okuma teknolojisi, akıllı telefonların hayatımızda yerini almasıyla eğitim hayatımıza dahil oldular. Bu yazımızda optik okuma uygulamalarından biri olan ZİPGRADE uygulamasının kullanımına yer vereceğiz.


Uygulama Web Sayfası

SmartSelectImage_2018-11-25-01-01-47

Amaç

Hızlı ve sorunsuz Optik Okuma

Fayda 1

Kısa Sürede Değerlendirme

Fayda 2

Madde Analizi Yapabilme

Olumsuzluk

Uygulama Türkçe; web sitesi İngilizce

SmartSelectImage_2018-11-25-01-01-47

Öğretmen Dostu Uygulama

Eğitimde değerlendirme uzun soluklu bir işlemdir. Test sınavlarının hazırlanması ve uygulanmasında zaman başlıca etkendir. Bu noktada eğitimcilerin imdadına yetişen uygulamalardan biri olan ZIPGRADE olumlu ve olumsuz yönleri bünyesinde barındırmakla birlikte genel manada kullanışlı ve faydalı bir uygulamadır.

 

ZIPGRADE uygulaması cep telefonumuzun işletim sistemine göre Apple Store ve Google Play’den cep telefonumuza yüklüyoruz.
Bulut sekmesinden üyelik işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bu oktada dikkat edilmesi gereken husus; bu uygulama Androıd uygulaması için yıllık 15.70 TL iken IOS uygulaması yaklaşık 50 TL bu sebeple Androıd bir telefona yükleyip üyeliği bu telefon üzerinden yapıp aynı mail adresi ve şifresini kullanarak IOS uygulaması da çalışabilmektedir. Bu yöntemin izlenmesi daha mantıklıdır. Çünkü yıllık üyelik ücreti ödenen mail adresi 1 yıl boyunca eş zamanlı olmamak kaydıyla sınırsız telefonda kullanılabilmekte.
Üyeliği tamamladıktan sonra BURAYA tıklayarak uygulamanın web sayfasına giriyoruz. Karşımıza çıkan siteden öğrenci ve sınıf tanıtma işlemini yapacağız. Bu işlem için ilk etapta e-okul sitemine girip öğrenci işlemleri sekmesinden çıktı alma   butonuna tıklayınız. Gösteri seçenekleri sekmesinden HTML 5 butonuna tıklayınız.
Aşağıdaki listeden Şube Listesi (Ada Göre) butonuna tıklayarak açılan listeyi yazdır butonun yanındaki >> tıklayıp Excel (sadece veri) butonuna tıklayarak bilgisayara kaydediniz.
Daha sonra kaydettiğimiz dosyayı açılıp A sütununa öğrenci numarası, B sütuna virgül(,) , C sütuna  isim, D sütuna virgül, E sütununa soyisim, F sütununa  virgül, G sütununa şube adı, H sütununa virgül, I sütununa kaçıncı sınıf oladuğu yazılır ve J sütununa =BİRLEŞTİR(A3;””;B3;””;C3;””;D3;””;E3;””;F3;””;G3;””;H3;””;I3) formülü yazılır. Bu formun diğer tüm satırlara dağıtılır. J sütununa çıkan sonuçlar kopyalarak buradaki dosyaya yapıştırılır.

Uygulamanın web sitesine girilerek students butonu tıklanır ve açılan sayda Import Students From CSV sekmesinden kaydettiğimiz dosya sisteme yüklenir.

Yükleme işlemi bittikten sonra yan tarafta görüldüğü gibi bir menü açılacak olup

ZipGrade ID: Field 1

First Name: Field 3

Last Name: Field 4

Class: Field 7

External Reference: Field 6

şeklinde ayarlanıp  Finish İmport butonuna tıklanır ve öğrenci yükleme işlemi tamamlanmış olur. Bu listeyi Students sekmesinden veya Classes sekmesinden kontrol edebilirsiniz.
benzer bir yöntemde aşağıda videoda belirtilmiş olup oradan da faydalanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=gLdE0Ax1lLE

Optik kağıtlarının Ayarlanması ve Okunması

Sınav optiklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Optiklerin okunmasını aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=c1Xlpx-A5as
Farklı İşletim Sistemi
Binden Fazla Kullanıcı
Memnuniyet

Olumsuz Yönleri

Sınav istatistikleri var ancak sınıf istatistikleri yok her sınıfa ayrı sınav girmek zorunda kalınıyor.    120 soru için cevap anahtarı lazım ama üründe destek yok. Olsa daha iyiydi.Eklediğimiz öğrenciler için veli telefon ve mail bilgisi eklense ve de okunan sınavlar velilere gönderilebilse muhteşem olacak.Açık uçlu soru okuma eklenebilirdi. Ayni sınavı yaptığımız öğrencilere sınıf sınıf ortalamalarına bakamıyoruz.O sınavın tamamına bakıyoruz. Yanlışlar doğruyu götürmüyor bu yüzden net hesabı yapılamıyor.

En Çok İndirilen Uygulama

Benzerleri içerisinde en çok indirilen uygulama olma özelliğine sahip.


ANDROID İndirme Sayfası


IOS İndirme Sayfası

12 thoughts on “Zipgrade Uygulaması Kullanımı

  1. Evet yapıyor. Hatta PDF şeklinde bilgisayar ekleyip sınav analizi olarak kurumunuza teslim edebilirsiniz.

 1. Hocam selamlar
  Sinav olusturdugumda sinav kagidini yukleyemiyorum bu kisimda duzenle butonu yok
  Uygulamayi 1 sene satin aldim ve hala sinav kagidi duzenle butonu yok
  Koduna ulasamiyorum

 2. merhaba örneğin 100’lük bir cevap anahtarını nasıl 25’lik olarak bölebiliriz bu programda?

 3. merhaba arkadaşlar uygulamada pdf yükleme kısmını nasıl yapacaz bende ptf dosyası yükle kısmı yok

  1. Ucretini ödeyerek yenilemezseniz standart kullanıcı konumuna düşer ve günlük 100 kagit okuma limitiyle devam edebilirsiniz.

 4. Aynı bransda dört öğretmen kullanmak istese sınıflarımızı ayrı ayrı girebilir miyiz?

  Sınıf Sayisı ücretli kısımda 51 olabilir mi?

  Öğrencileri kaydetmesek kağıtları okuyup sınıf sınıf atama yapıyor mu?

  1. Ücretli üye olduktan sonra sınırsız sayıda sınıf ekleyebiliyorsunuz.
   https://www.zipgrade.com/login/ adresinden siteye giriş yapıp sınıflar menüsüne gelip oradaki örnek şablonu kullanarak sınıflarınızdaki öğrencileri ekleyebilirsiniz.
   Öğrencileri kaydetmezseniz sınıf sınıf ataması yapılmaz sadece isimlerinin olduğu noktanın resmini görebilirsiniz. Sınıfları kaydetmeniz ileride geriye dönük raporlamanıza yardımcı olur ayrıca öğrencilerin bireysel gelişimlerini takip etmenizde faydalı olur.

Görüşleriniz Önemlidir