Soru Çözüm Mobil Uygulamaları

Teknolojik gelişmelerin günümüzde yararları ve zararları üzerine yapılan tartışmalar birer dilemmaya dönüşse de olay ve olgulara olumlu yönlerinden bakmada, fayda çıkarmakta yarar vardır.
Gelişen sistemlerle eğitimde de dönüşüm gerçekleşmiş kişiler artık kalem silgiyi çöpe atıp elektronik araçlarla eğitim faaliyetlerini yönlendirmeye, devam ettirmeye çalışır hale gelmiştir. Bu değişimin bir sonucu olarak artık yapılamayan veya yanlış yapılan sorulara cevap arama yolları da farklılaşmış klasik yön yani öğretmeni karşına alıp soru cevaplandırma yönteminden vazgeçilerek farklı bağlamlarda özellikle mobil uygulama üzerinden  soru çözdürme olanakları artmış bulunmaktadır. Tüm dünyada gerçekleşen bu dönüşümün yansıması ülkemizde de görülmeye başlanmış, mobil soru çözüm uygulamaları yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu durum olumlu ve olumsuz yönlerini de beraberinde sürüklemiştir:

A) Olumlu Yönleri:

 • Özellikle liseden mezun olup okul ortamından uzak kalan öğrencilerin sorularına yanıt alabilmesi için önemli.
 • Aşırı yavaş çözen ve uzun süre öğretmen karşısında bulanamayan kişiler için faydalı.
 • Resmi kurumlarda teneffüslerde kısa zamanda soru çözdürmeye çalışanlar her zaman bu imkanı bulamadıkları için faydalı.
 • Okul saati dışında veya haftasonu günlerinde bir soruya takılıp saatlerce zaman harcayan kişiler faydalı.
 • En zorlu matematik sorularını bile saniyeler içerisinde çözebilmesi açısından önemli.
 • Maddi imkanları sayesinde takviye eğitimi alan kişilerle bu durumdan yoksun kimseler arasındaki makasın açılmaması için faydalı.
 • Soruların herkesin görebileceği ortak bir havuzda, menüde toplanması sayesinde pek çok nitelikli soru tarzını görmeleri bakımından önemli.

B) Olumsuz Yönleri:

 • Zaman kaybına sebep olabilmesi.
 • Kolaycı bir çözüm yolu olup, öğrencinin kendi öğrenmesi gereken bilgileri mobil uygulamaya bırakması.
 • İşlem basamaklarının atlanması ve direk sonuca odaklanılması.
 • Kendinden ve bilgisinden emin olduğunu zanneden öğrencilerin uygulama içinde diğer soruları cevaplamak için uzun süreler uygulamaya takılıp kalması ve özgecilik duygusunu benimseyip kendini ihmal etmesi.

Yukarıda görece olumlu veya olumsuz yönlerini sıraladığımız teknolojik verimleri fayda-zarar noktasında incelediğimizde şüphesiz faydalarının çok daha fazla olduğu aşikârdı. Tüm benzer durumlarda olduğu gibi teknolojik ürünlere hangi noktadan baktığımız ve ne noktada faydalandığımız ürünleri değerlendirme noktasında asıl belirleyici olacaktır. Sonuç olarak, ne istediğimizi bilir ve ihtiyacımız kadar faydalanmamız halinde uygulamalar okul başarısı ve sınav başarısının artmasında olumlu yönde etkilidir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir