Kim Ki Uygulaması

Daha farklı ne yapılabilir?” sorusuna yanıt ararken yaklaşık bir yıldır düşündüğüm ve Kasım 2019’da hazırlıklarına başladığım “Kim Ki” isimli uygulamanın ilk sürümünü yayınlamış bulunmaktayız.

Üniversite vb. sınavlarda her yıl yazar, eser, tür ve eser kahramanı konularında sorular gelmekte. Öğrenciler de bu konulara çalışırken uzun müddet kitap karıştırma, hangi eserin kime ait olduğu, eserin türünün ne olduğunu, x kahramanının hangi eserde geçtiğini bulma zorunluluğu hissetmektedir. Uygulama, öğrencilerin bu işlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uygulama arama noktasından eserin kime ait olduğu, eserin türü ve eser kahramanı aranabilirken aynı zamanda bir sanatçıya ait tüm eserler de listelenebilmektedir. Arama sonuçları ekranında beliren iki buton vasıtasıyla yazarın ve eserin hakkında bilgilere ulaşmak da mümkündür.

Bunun yanında eser geçmiş yıllarda üniversite sınavında sorularda çıkmışsa bu eserin hangi yıl sınavda çıktığı bilgisine de ulaşılmaktadır.

Kim Ki’nin içeriğinde 20.000’den fazla eser, 1000’den fazla özet, 500’den fazla sanatçının edebi kişiliği bilgisi mevcuttur. Uygulamada toplam 7000’den fazla sanatçının eserlerine yer verilmiştir. Yer alan eserler, toplam 78 türde sınıflandırılmış olup her birinin yanında hangi tür eser olduğu belirtilmiştir.

Uygulamada, lise müfredatında yer alan ve sınavda çıkma ihtimali yüksek olan sanatçıların edebi kişiliklerine ve eserlerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Ayrıca çeşitli yarışmalarda ödül almış eserlerin özetlerinin eklenmesine azami gayret gösterilmiştir.

Bu çalışmanın hazırlanması aşamasında isimlerini tek tek sıralayamayacağım pek çok kişinin fikirlerinden istifade ettim ve onların görüşleri uygulamanın şekillenmesinde etkili oldu. Bu kişilerle birlikte, veri tasnifi noktasında yardımını esirgemeyen Eyüp Demir’e ve uygulamanın yazılım işlerini yürüten Müstakbel Yazılım Mühendisi Yasir Konca’ya ayrıca teşekkür etmek isterim.

Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri ve öğrencilerimiz için faydalı olması ümidiyle….

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

 

 

11 Yanıtlar

 1. Tufan Arıcı dedi ki:

  Çok işlevsel bir uygulama olmuş. Tebrikler…

 2. Aysu dedi ki:

  Basit ve kullanışlı tebrikler…

 3. Ayt Canavarı dedi ki:

  Ilk günlerde alfabetik sıraya göre gösteriyordu. Şimdi daha fonksiyonel. Kullanıyorum mennumun

  • Hüseyin UYSAL dedi ki:

   Uygulamanın algoritmasını değiştirdik. En çok sorulan sanatçıların eserlerini en başta gösterecek şekilde ayarladık. Daha iyi olduğunu düşünüyorduk. Nitekim öyleymiş. Teşekkürler…

 4. Hikmet Sağlık dedi ki:

  Dönemlere göre eserler belirtilebilir bu haliyle de güzel. tesekkurler

 5. Fatih dedi ki:

  Sade ve kullanışlı. Tebrik ederim

 6. Arzu dedi ki:

  Çok faydasını gördüm tebrik ederim.

Görüşleriniz Önemlidir