Eğitim Teknolojileri · 17 Nisan 2020 0

Şiir Üretim Bandı

Şiir ile makine kelimeleri pek tenasüplü durmasa da günümüz dünyasının geldiği noktada çok da alışılmamış bağdaştırma olmasa gerek. Finlandiya’da bir araştırmacının oluşturduğu yazılım sayesinde tek tuşa basarak birbiriyle ahenkli soneler üretilmektedir.

Şiir ilham, duygu işi olmasına karşılık şairler benzer kelimeleri kullanmaktan kaçınamazlar ve özellikle tek bir şairin kelime hazinesi ve duygularını ifade ediş tarzı farklı metinlerde de olsa benzer olacağı için şiirlerinin benzerlerini yazılım sayesinde yaptırma gayesi bu çalışmaya ışık olmuştur.

Çalışma, Shakespeare’nin sonelerinde kullandığı kelimelerin veritabanına eklenmesiyle köklendirilmiş bir uygulamadır. Kelimeler yan yana kullanım sıklığına göre ilişkilendirilmiş ve neticede tek tuşla şiir yazabilen bir yazılım ortaya çıkmıştır. Çalışmanın temel önceliği ahenge önem vermesidir. Parça bütünlüğü açısından anlam ikinci planda kalmakta olması akıllara Nef’înin kafiye tutsun babamı bile eleştiririm sözünü getirse de şuan için Nef’î boy ölçüştürebilir şekilde değildir. Ama zamanın ne getireceğini de kestirebilmek çok mümkün değil.

Yazılım: