TYT · 29 Temmuz 2022 84

TYT (YKS) Türkçe Soru Bankası Tavsiyesi – Yayınların Zorluk Seviyeleri

Hangi TYT Türkçe Soru Bankası? 

Sevgili öğrenciler –özellikle 11 ve 12. sınıflar- Sizleri bekleyen zorlu maraton var. Hayatınızı şekillendiren ve meslek seçiminizin büyük ihtimalle dönüm noktası olacak üniversite giriş sınavına az bir süre kala Türkçe testleri için vereceğim tavsiyeler umarım bir nebze de olsa hedeflerinize ulaşmada yardımcı olacaktır.
TYT’de başarılı olmak için sağlam bilgi, kısa sürede doğru cevaplar verebilme ve heyecana yenik düşmeme gerekmektedir. Gireceğiniz sınav her ne kadar hayati öneme sahip olsa da iki tip öğrenci sınavda aşırı heyecan yapmaz; hiçbir şey bilmeyen öğrenci –kaybedeceği bir şey yoktur-, bilgisinden emin olan öğrenci. Bu sebeple herkesin bilgisinden emin olarak girmesi heyecanınızı kontrol etmede büyük bir fayda sağlayacaktır. Gireceğiniz sınavda Türkçeden 40 soru gelmekte ve bu 40 sorunun 32-33 tanesi paragraf ve anlam; geriye kalanlar da yazım kuralları, noktalama işaretleri, ses bilgisi, anlatım bozukluğu ve karma dil bilgisi sorularından oluşmaktadır. Öğrenciler genelde anlam sorularını yapıp dil bilgisi sorularının hepsini yapmasam da olur düşüncesindeler; ancak sınavda 1 soruyu bile boş bırakma lüksünüzün olmadığını, doğru işaretlenen 1 sorunun bile sizi belki binlerce kişinin önüne geçireceğini lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Anlam soruları için düzenli kitap okumak gerekir ama son senesine kadar kitap okumamış kişiler için bu artık çok geçtir. Bu sebeple her gün en az 3 paragraf testi –ort. 30 soru- çözmek yeterli olacaktır. Anlam sorularında bilgiye dayalı bir şey olmadığından öğrenci bu alanda pratiğini artıracak aktiviteler yapmalıdır. “Paragraf sorusu değil mi sınav gelince okur yaparım, test çözmeye gerek yok.” gibi düşünceler öğrenciyi sınav esnasında heyecanlanma, zamanı doğru kullanamama, soruya yoğunlaşamama gibi durumlarla baş başa bırakacaktır. Bu nedenle anlam sorularına da en az dil bilgisi soruları kadar önem verip zaman harcanmalıdır.
Bu alanda aşağıda vereceğim kitap isimleri sizlere sınava hazırlık sürecinde yardımcı olacaktır.

Kitapları belirlerken seviyeye uygun kitaplar belirlemek çok önemlidir. Alt seviyede biri için üst niteliğe sahip sorular çözmeye çalışmak ümitsizlik vereceği gibi üst seviyeye sahip biri için alt seviye sorular çözmek de zaman kaybından başka bir şey değildir.

Sizlere önereceğim soru bankası listesi şu şekildedir.

Hazırlığa yeni başlayanlar için:

Birey Yayınları Türkçe Soru Bankası A serisi

Komisyon tarafından hazırlanan kitap belli soru tipleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Birey Yayınlarının konsepti gereği 3 aşamalı soru bankası kuşağının ilk seri olan bu kitap sınava hazırlığa yeni başlayanlar için hazırlanmış bir kitaptır. Soruların videolu çözümlerinin olması öğreticiliğini artırdığını söyleyebiliriz.

 

ENS Destek Soru Bankası

11 bölüm ve yaklaşık 70 testten oluşan kitap 219 sayfadır. Sınava hazırlanmaya yeni başlayan öğrenciler açısından uygun olan eser, kolay denilebilecek sorularla alt yapı oluşturma açısından faydalı olacaktır. Video çözümlü olması sayesinde anlaşılmayan soruların çözüm yöntemlerine ulaşılabilir.

 

ÇAP Yayınları Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği olmaması bir eksiklik. Toplam 349 sayfadan oluşan kitap, 11 bölümden oluşmuştur. Her bölümde 4-5 başlık bulunmakta ve her başlık altında 4-5 test bulunmaktadır. Toplamda 141 adet test vardır. Her testte ise ortalama 12 sorudan meydana gelmiştir. Tahminen 1700’e yakın soru vardır. Sorular yeni başlayanlar için uygundur. Temel oluşturma noktasında faydalıdır. Kitapta hibrit test adında karma sorulardan oluşan testler her konunun sonunda bulunmaktadır. Soru bankasının sonunda genel denemeler bulunmamaktadır. Soru bankasında konuların başlangıç sayfasında o konuyla ilgili geçmiş yıllarda o konudan kaç soru geldiği noktasından bilgiler de bulunmaktadır.

 İsabet Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği sahip değildir. Sade tasarıma sahip soru bankası toplam 304 sayfadan oluşmaktadır. Her testin sonunda cevap anahtarı mevcuttur. Karma, kavratıcı ve pekiştirici testlerden oluşan kitap 22 bölümden oluşmuştur. Her bölümde 4-14 arası test sayısına sahiptir. Her test ise ortalama 8 ile 14 arası sorudan meydana gelmiştir. Tahminen 1800’e yakın soru vardır. Sorular yeni başlayanlar için uygundur. Temel oluşturma noktasında faydalıdır. Soru bankasının sonunda genel denemeler bulunmamaktadır.

Okyanus Yayınları Türkçe Soru Bankası

Kitap Serkan Güzel tarafından hazırlanmış. Toplam 224 sayfadan oluşmuştur. Soruların videolu çözümleri mevcut. Testlerde ortalama 10-16 arası soru bulunmaktadır. Sorular gümüş ve altın şeklinde derecelendirilmiş testlerde yer almıştır. Yeni başlayanlar için uygun bir yayındır.

 

Onur Soğuk – Dil Bilgisi Soru Bankası – Başvuru Yayınları

Kitap Onur Soğuk tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği sahip olduğu üzerinde belirtilse de kitapta çözüm QR kodu yok. Soruların çözüm videolarının nerede olduğunu tarafımca bulunamamıştır. Sade tasarıma sahip soru bankası toplam 158 sayfa+2 not alma sayfasından oluşmaktadır. Her testin sonunda cevap anahtarı mevcuttur. Kitap toplam 6 bölümden oluşmuştur. Her bölümde 4-10 arası test sayısına sahiptir. Her test ise ortalama 12 ile 16 arası sorudan meydana gelmiştir. 1006’e sorudan oluşmuştur. Her testin sonunda karma test mevcuttur. Sorular yeni başlayanlar için uygundur. Temel oluşturma noktasında faydalıdır. Soru bankasının sonunda 10 tane genel deneme mevcuttur.

Seviye Yayınları Türkçe Soru Bankası

Kitap Hüseyin Kılıç tarafından hazırlanmıştır. Kitabın kapağında “öğreten çözüm” ibaresi yer alsa da video çözümlü içeriği bulunmamaktadır. Soru bankası toplam 304 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın sonunda cevap anahtarı mevcuttur. Kitap toplam 12 bölümden oluşmuştur. Her bölümde 15-20 arası test sayısına sahiptir. Her test ise ortalama 8 ile 16 arası sorudan meydana gelmiştir. Toplam 142 testten oluşan kitapta yaklaşık 1700 soru bulunmaktadır. Sorular yeni başlayanlar için uygundur. Temel oluşturma noktasında faydalıdır. Soru bankasının sonunda mini deneme diyebileceğimiz 20 tane genel deneme mevcuttur.

Tonguç Yayınları –  Dil Bilgisi Gramatik Soru Bankası – Kolay+

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Kitaptaki soruların çözümleri QR kod sayesinde kontrol edilebilmektedir.  Sorular dizgi noktasında aşama aşama sıralanmış olup seviyeleri her test içinde değişmektedir. Soru bankası toplam 255 sayfadan oluşmaktadır. Kitabında sonunda aktivasyon işlemin yapılışını anlatan bir kılavuza yer verilmiştir. Kitabın sonunda cevap anahtarı mevcuttur. Kitap toplam 18 bölümden oluşmuştur. Kavrama aşamasında 9 soru yer alıp soruların yanında bilgilendirici notlar yer almaktadır. Bu aşama devamında konu ile ilgili genel test yer almaktadır. En sonda ise konu ile ilgili son kontrol testlerine yer verilmiştir. Sorular yeni başlayanlar için uygundur. Temel oluşturma noktasında faydalıdır. Soru bankasının sonunda mini deneme diyebileceğimiz 5 tane dil bilgisi denemesi mevcuttur.

Uzman Yayınları –  Planet TYT Türkçe Soru Bankası – Kolay+

Kitap Fatma Gül Örs tarafından hazırlanmıştır. Kitabın kapağında orta ve ileri düzey sorular diye belirtilse de kanaatimce başlangıç seviyesi için daha uygun bir yayın olacaktır. Kitaptaki soruların çözümleri QR kod sayesinde kontrol edilebilmektedir. Soru bankası toplam 288 sayfadan oluşmaktadır. Kitapta her testin sonunda cevap anahtarı mevcuttur. Kitap toplam 12 bölümden oluşmuştur. Soruların altında bilgilendirici notlar yer almaktadır. Her testin sonunda VENİ VİDİ VİCİ diye adlandırılan ÖSYM ayarında test yer almaktadır. Sorular yeni başlayanlar için uygundur. Temel oluşturma noktasında faydalıdır. Soru bankasının sonunda toplu denemelere yer verilmemiştir.

Orta Seviyede Bilgi ve Pratiğe Sahip Öğrenciler İçin

345 Türkçe Soru Bankası

Kitap Müslüm Kaplan tarafından hazırlanmıştır. Kitap orta seviyede sorulara sahip olup alışılmışın dışında şık dizimi sebebiyle insanı yadırgamasına sebep olmaktadır. Örneğin normalde şıklar dizilirken A) I B) II C) III D) IV E) V şeklinde sıralanırken bu soru bankasında numaralar şıklara karışık olarak verilmiş bu farklılık olarak değerlendirilebileceği gibi şahsen gereksiz bir dikkat ölçme yöntemi olmuş. Sorular kazanım odaklı, konuyu tanıtıcı ve ÖSYM tarzı şeklinde gruplandırılmış. Bunların yanında Orijinal sorular isimli bir bölüm oluşturulmuş ki bence gereksiz, günümüz YKS mantığından uzak soru tarzları denenmiş.  Kitaptaki soruların videolu çözümlerine yer verilmemiştir. Soru bankası toplam 439 sayfadan oluşmaktadır. Kitap toplam 29 bölümden oluşmuştur. Soru bankasında toplam 2110 soru mevcuttur. Soru bankasının sonunda karma dil bilgisi denemelere yer verilmiştir.

Benim Hocam Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Bu başlıkta 2 kitaptan bahsedeceğim. Bunlardan biri Öznur Saat Yıldırım’ın kitabı diğeri ise Kadir Gümüş’ün kitabı.

1. kitabın Öznur Saat Yıldırım tarafından hazırlanmıştır. Kitap kolay ile orta seviye arası sorulara sahip. Ancak bu eser YKS’den ziyade KPSS için hazırlanmış. Kitabın sonunda sözel mantık sorularına yer verilmesi de bunun göstergesi. YKS soru tarzına tam uymuyor. ÖSYM dilbilgisi sorularında dahi yorum gerektiren sorular sorarken bu kitap bilgi basamağında sorulardan oluşmuş. Toplam 10 bölümden oluşan kitap 455 sayfadan oluşmakta. Kitaptaki soruların çözümlerine yer verilmiştir. Testler genellikle 20 sorudan oluşmakta ve soru bankasında yaklaşık 1100 soru mevcuttur. Soru bankasının sonunda genel denemeye yer verilmemiş.
2. Kitap Kadir Gümüş imzasıyla yayınlanmıştır. Bu eserin içeriğinin ilk kitaba göre YKS sorularına daha yakın olduğunu belirtmek isterim. Soru sayısı yakın bu kitapta sözel mantık bölümü yok. Bu durum günümüz sınav mantığında olmasına da gerek olmayan bir bölümdür.

Bilfen Yayınları – Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmış. Toplam 384 sayfadan oluşmuştur. Sorular kavrama ve ünite değerlendirme testleri olarak sınıflandırılmıştır.

 

 

 

Bilgi Sarmal Yayınları – Türkçe Soru Bankası (Orta seviyenin bir seviye üstü+)

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği sahip bir yayın. Toplam 352 sayfadan oluşan kitap, 9 bölümden oluşmuştur. Her bölümde 3-10 başlık bulunmakta ve her başlık altında 2-7 test bulunmaktadır. Toplamda 118 adet test vardır. Her testte ise ortalama 12 sorudan meydana gelmiştir. Her konu sonunda sarmal test ve ÖSYM tarzı adı verilen testler mevcuttur. Aşağı yukarı 1516’e yakın soru vardır. Sorular orta ve bir tık üstü seviyedeki kişiler için uygundur.

 

Binot Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği sahip bir yayın değil. Toplam 288 sayfadan oluşan kitap, 20 bölümden meydana gelmiştir. Her başlık altında 3-9 arası test bulunmaktadır. Toplamda 124 adet test vardır. Her test ise ortalama 9 sorudan meydana gelmiştir. Cevap anahtarları her testin sonunda sayfanın alt kısmında belirtilmiştir. Sorular orta seviyedeki kişiler için uygundur.

 

Birey Yayınları B Serisi – Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği sahip bir yayındır. İndireceğiniz uygulama sayesinde soruların çözümlerine ulaşmanız mümkün. Toplam 320 sayfadan oluşan kitap, 26 bölümden meydana gelmiştir. Her başlık altında 4-10 arası test bulunmaktadır. Her testte ise 8-16 arası soru bulunmaktadır. Toplamda 157 adet test vardır. Cevap anahtarları her testin sonunda sayfanın alt kısmında belirtilmiştir. Kitabın sonunda 5 tane genel dil bilgisi testi yer almaktadır. Sorular orta seviyedeki kişiler için uygundur.

 

Endemik Yayınları – Türkçe Soru Bankası (Orta seviyenin bir seviye üstü+)

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği mevcut değil. Toplam 376 sayfadan oluşan kitap,12 bölümden meydana gelmiştir. Her başlık altında 10-40 arası test bulunmaktadır. Özellikle paragraf kısmı geniş tutulmuş ki bu olumlu bir durum. Her testte ise 8-15 arası soru bulunmaktadır. Toplamda 179 adet test vardır. Cevap anahtarları son bölümünde belirtilmiştir. Kitabın sonunda genel deneme yer almamaktadır. Sorular orta seviyedeki kişiler için uygundur. Özellikle paragraf sorular tatmin edici noktadır. Diğer yayınlarda olduğu gibi kusur olarak “iki cümlenin birleştirilmiş hali hangisidir?” tarzında yeni tip sorulara yer verilmemesi kitabın nazar boncuğu olarak karımıza çıkmaktadır. Muhtemelen yeni baskıda bu tip sorulara da yer verilmiştir. Elimdeki bir önceki baskıdan yola çıkarak bu yorumda bulunuyorum

Gür Yayınları – ÖSYM Tarzı Modern Türkçe Soru Bankası

Kitap Serdal Yılmaz tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği mevcut değil. Toplam 237 sayfadan oluşan kitap, 2 bölümden ve alt başlıklardan meydana gelmiştir. Her başlık altında 2-15 arası test bulunmaktadır. Her testte ise 10-12 arası soru bulunmaktadır. Toplamda 85 adet test vardır. Cevap anahtarları test sonunda belirtilmiştir. Kitabın sonunda genel dil bilgisi testlerine yer verilmiş. Sorular orta seviyedeki kişiler için uygundur. Bazı testlerin sonunda özel sorular yer almaktadır.

İsem Yayınları – YKS Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği mevcut değil. Toplam 293 sayfadan oluşan kitap, sonunda sözel mantık sorularına yer vermesi bakımından sadece YKS için değil KPSS’ye hazırlananlara da hitap ettiği söylenebilir. Her başlık altında 3-25 arası test bulunmaktadır. Her testte ise 12 soru bulunmaktadır. Toplamda 101 adet test vardır. Cevap anahtarları ayrıntılı çözüm şeklinde test sonunda belirtilmiştir. Kitabın sonunda bir dönem uygulanan açık uçlu sorulara yer verilmiş. Sorular orta seviyedeki kişiler için uygundur. Aynı yayınevinin farklı bir kitabı daha olduğu unutulmamalıdır.

İşleyen Zeka Yayınları – Türkçe Soru Bankası (Orta seviyenin üstü+)

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Video çözümlü içeriği mevcut değil. Toplam 318 sayfadan oluşan kitap, sonunda not alma sayfalarına da sahip. Toplam 12 bölümden oluşan kitapta kolay orta ve zor olmak üzere dörder tane soru bulunmaktadır. Toplamda 153 adet test vardır. Cevap anahtarları kitabın sonunda belirtilmiştir. Özellikle 7 yıldızlı sorularını beğendiğimi belirtmek isterim. Genel anlamda sorular orta seviyedeki kişiler için uygundur.

 

Karekök Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Kitap Meltem Ünal ve Harun Tursun tarafından hazırlanmıştır. Kitabın en dikkat çekici özelliği sadeliği. Amacına hizmet eden göz yormayan bir yapısı var. Video çözümlü içeriği mevcut. QR kod sayesinde soruların çözümlerine ulaşılabilmekte. Toplam 414 sayfadan oluşan kitap, toplam 16 bölümden ve deneme sınavlarından oluşan kitapta seçici nitelikte sorular bulunmaktadır. Toplamda 166 adet test vardır. Her testte ise 10-14 arası soru bulunmaktadır. Cevap anahtarları kitabın sonunda belirtilmiştir. Bazı konularda sordukları dikkat çeken sorularını beğendiğimi belirtmek isterim. Genel anlamda sorular orta seviyedeki kişiler için uygun olup öğrencinin gelişimine azımsanamayacak fayda sağladığı ortadadır. Bu sene güncellenen baskısında yeni tarz sorulara da yer verilmiştir. Kitabın sonunda 40 soruluk 4 adet TYT Türkçe denemesi mevcuttur. Örnek sorulara bakmak için tıklayınız.

Limit Yayınları – Türkçe Soru Bankası

Kitap Feyzullah Çelikbağ ve Mehmet Saylan tarafından hazırlanmıştır. Kitap sadece  dil bilgisi sorularını barındırmaktadır. Yayının yine Kronometre ismiyle paragraf kitabı da mevcuttur.  Video çözümlü içeriği mevcut. her testin başında yer alan QR kod sayesinde soruların çözümlerine ulaşılabilmekte. Her testin başında ideal çözme süresi verilmiş kendiniz de zaman tutarak karşılaştırma yapmanıza olanak veren bir bölüme sahiptir. Toplam 280 sayfadan oluşan kitap, toplam 12 bölümden ve karma dil bilgisi deneme sınavlarından oluşan kitapta seçici nitelikte sorular bulunmaktadır. Kitabın başında sınavda sorulan soru kalıplarına ve bu kalıplara nasıl yaklaşılması gerektiğine değinildiği bir bölüm mevcuttur. Toplamda 100 adet test vardır. Her testte ise 10-14 arası soru bulunmaktadır. Cevap anahtarları kitabın sonunda belirtilmiştir. Ayrıca son bölümde onar soruluk 10 tane genel testler ve MR adına verilen 50 soruluk bir test vardır. Genel anlamda sorular orta seviyedeki kişiler için uygun olan kitap çözenleri pişman etmeyeceğini düşünüyorum. Örnek sorulara bakmak için tıklayınız.

Palme Yayınları – Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmıştır. Kitap sadece . Video çözümlü içeriği mevcut değildir. Testlerin yanlarında bilgilendirici bölüm yer almakta bu bölüm sayesinde sorular hakkında kısa konu tekrarı yapılabilmektedir. Toplam 341 sayfadan oluşan kitapta, toplam 154 test var. Her testte ise 8-10 arası soru bulunmaktadır. Cevap anahtarları kitabın sonunda belirtilmiştir. Ayrıca son bölümde 12 tane dil bilgisi genel denemeleri mevcuttur.

 

Pelikan Yayınları – TYT Türkçe Dil Bilgisi Soru Bankası

Kitap Gökhan Artantaş tarafından hazırlanmıştır. Kitap sadece dil bilgisi soruları yer almaktadır. Testlerin çözümleri her testin sonunda yer almaktadır. Bazı testlerin yanlarında bilgilendirici bölüm yer almakta. Toplam 336 sayfadan oluşan kitapta, toplam 73 test var. Her testte ise 10-13 arası soru bulunmaktadır.

 

Pik Noktası Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Kitap Yasemin Cerit tarafından hazırlanmıştır. Kitapta yer alan paragraf metinleri ÖSYM standardına yaklaşmış olduğu görülmektedir. Dil bilgisi sorularında da standarttan uzaklaşılarak orijinal boyutta sorular karşımıza çıkmaktadır. Soru çözümleri olmaması kitabın bir eksikliği. Toplam 208 sayfadan oluşan kitapta, toplam 94 test var. Her testte ise 10-15 arası soru bulunmaktadır. Ayrıca kitabın sonunda 5 adet genel deneme sınavı da mevcuttur.

 

PRF Yayınları – Türkçe Soru Kütüphanesi 

Kitap Harun Tursun ve Adem Önalan tarafından hazırlanmış. Kitapta konular epey detaylı şekilde parçalanarak testlere yer verilmiş bu yönüyle konu çalışmanın hemen akabinde konunun pekiştirilmesi açısından birincil kaynak olarak çözülebilir. Ayrıca normal testler, MEB kazanım testleri, ünite ölçme testleri ve özel testlerden oluşan bir yapıya sahip bu yönüyle çok boyutlu testler ihtiva etmekte. Bu nispette soru sayısı da epey fazla diyebiliriz. Toplam 510 sayfadan oluşan kitapta sorular 18 bölümden oluşmakta. 19. bölüm olarak YKS mantığıyla uyuşmasa da ALES ve DGS soruları da yer almakta. Kitabın sonun 2 tane genel deneme sınavı yer almaktadır. Soruların videolu çözümlerinin olmaması bir eksiklik. Ancak özel testlerinin çözümleri kitabın içerisinde yer almakta, cevap anahtarı ise kitabın sonunda yer almakta.  Toplam 189 testin yer aldığı kitapta testlerde ortalama 12 soru bulunmakta. 40 soruluk 2 adet genel denemenin bulunduğu soru bankasında yaklaşık olarak 2400  soru bulunmaktadır. Seviye bakımından ise ortalamanın bir tık üzerinde zorluk seviyesine sahip olduğu söylenebilir.

Sınav Yayınları – TYT 24 Adımda Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmış. Toplam 24 bölümden oluşan kitabın her bir bölüm bir adım olarak değerlendirilmiştir. Toplam 375 sayfadan oluşan kitapta testler çözümlü sorulardan oluşmaktadır. Ayrıca konu ile ilgili kısa bilgiler de yer verilmiştir. Her adında 3-5 arası test bulunan kitabın testleri 10-12 sorudan oluşmaktadır. Kitabın sonunda genel deneme sınavı olmaması ise eksiklik.

 

Soru Kalesi Yayınları – TYT Türkçe Akıllı Soru Föyü

Kitap Şahin Vermez tarafından hazırlanmış. Toplam 32 bölümden oluşmuştur. Ayrıca kitabın sonunda kuşatma sınavı adı verilen bir bölüme de yer verilmiştir. Toplam 306 sayfadan oluşan kitapta testler föyler halinde terkip edilmiştir. Soruların cevap anahtarları hemen test sonunda verilirken, çözümlü cevap anahtarı yoktur. Testler uygulama, analiz ve sentez testleri olmak üzere bölümlere ayrılmış ve çeşitlendirilmiştir.  Her adında 3-4 arası test bulunan kitabın testleri 8-12 sorudan oluşmaktadır.

Supara Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmış. Toplam 20 bölümden oluşmuştur. Toplam 448 sayfadan oluşmuştur. Soruların cevap anahtarları kitabın sonunda yer almakta olup çözümlü cevap anahtarı veya video çözümler yoktur. Toplam 127 test bulunan kitabın testleri 17-18 sorudan oluşmaktadır. Yaklaşık 2300 soru bulunmaktadır.

 

Teas Press Yayınları – Türkçe Soru Bankası

Kitap komisyon tarafından hazırlanmış. Toplam 16 üniteden oluşmuştur. Toplam 280 sayfadan oluşmuştur. Soruların cevap anahtarları kitabın sonunda yer almakta olup ayrıca her testin sonunda optik işaretle ve internetten kontrol etme imkânı vardır. . Toplam 98 test bulunan kitabın testleri 7-20 arası sorudan oluşmaktadır. Toplam 1096 soru bulunmaktadır. Sorular hatırlayalım, uygulayalım ve denetleyelim şeklinde zorluk derecelerine ayrılmıştır. Soru bankasında yer yer güzel soruların olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Yayın Denizi – TYT Türkçe Pro Soru Bankası

Kitap Hatice Cabir ve Yaşar Tatlıtürk tarafından hazırlanmıştır. Başlangıç seviyesinde çözülebilecek kaynaklar arasında en çok tercih edilen soru bankaları arasında yer almaktadır. 304 sayfadan oluşan kitap 6 bölümden oluşmaktadır. Kitabın başında sınava nasıl hazırlanılması gerektiği ve motive edici bir içerik yer almaktadır. Her bölüm başında o konuda hakkında dikkat edilecek hususlar ele alınmıştır. Yine her bölüm sonunda yer alan karma testler ile kazanımlar karışık olarak sorgulanmaktadır. Soruların videolu çözümlerinin de yer alması yeni başlayanlar için kolaylıktır. 135 testin yer aldığı soru bankasında 1768 soru vardır. Kitabın sonunda 1 tane de denemeye yer verilmiştir.

 

Üst Seviye Bilgi ve Pratiğe Sahip Öğrenciler İçin:

Fen Bilimleri Yıldız Serisi – TYT Türkçe Soru Bankası

Komisyon tarafından hazırlanan soru bankasında üst düzey sorular yer almakta. 244 sayfalık kitapta her konudan 3-5 arası test mevcut ve her testte 30 tane soru bulunmakta. 1200’e yakın sorunun bulunduğu soru bankasının video çözümleri yer almamaktadır.

 

 

Karma Seviyeli Soru Barındıran Yayınlar

Başarıyorum Yayınları – 4 Adımda TYT Türkçe Soru Bankası – Karma Soru Bankası

Muhammet Koç tarafından hazırlanan kitap çok farklı düzeyde soruları içeriğinde barındırması bakımından dikkat çekici. 313 sayfadan oluşan kitapta her konuda en az 3 test bulunmakta bunar öğrenme, yetiştirme ve pekiştirme testleri şeklinde gruplandırılmaktadır. Her testte ortalama 8-12 arası soru bulunan kitapta toplam 1590 soru vardır.

 

Rasyonel Yayınları-Navigasyon TYT Türkçe Dil Bilgisi Soru Bankası – Karma Soru Bankası

Mustafa Özdamar ve Osman Aktaş’ın hazırladığı soru bankası soru çeşitliliği bakımından dikkat çekici. Videolu soru çözümleri var ancak detaylı soru çözümlerine yer verilmemiş. 7 bölümden oluşan kitap 241 sayfa. Her testte 12 şer soru olan kitapta toplam 107 test ve 1284 soru yer almaktadır.

 

 

PARAGRAF SORULARI İÇİN YAYIN KATEGORİSİ

Başlangıç Seviyesi

  • Fides Yayınları – Yüzde Yüz Paragraf- Hamza Kaya
  • Hız ve Renk Yayınları – Paragraf Hız Soruları

Orta Seviye

  • Sıradışı Analiz Yayınları 1000 Soruda Paragraf
  • Bilgi Sarmalı – Paragraf Soru Bankası
  • Limit – Kronometre Paragraf Soru Bankası

Üst Seviye

  • 1’e Bir Paragraf
  • Karekök Yayınları – Paragraf Soru Bankası

Derece İsteyenler İçin

  • Mehmet Vicdan – Paragrafın Şifresi Modüler Soru Bankası

 

KİM Kİ – YKS- AYT EDEBİYAT  (Yazar, eser, tür, kahraman arama ve yazar bilgi ve eser özetleri uygulaması)

YKS Edebiyat Kitap Tavsiyesi için tıklayınız.

2006-2019 Yılları Arasında Çıkmış Türkçe Soruları Konular Halinde PDF’leri için tıklayınız.

2019 TYT Türkçe Sorularının Analizi için tıklayınız.